نقش فناوری های نوین در توسعه

آینده و فناوری ها ی نو ین

مکتب اسلام بیشترین تاکید را در فراگیری علم و دانش داشته است و آموزه های دینی اعم از قران و روایات اهل بیت علیهم السلام رهنمای ما در مسیر دستیابی به علوم و فنون مفید است . به علاوه تمدن بزرگ ایرانی پیشرو قافله علم و دانش می باشد . از آنجا که آموزش وپرورش سنگ بنا وپایه  پیشرفت علمی و صنعتی  و فناوری درکشور هست ، با اصلاح نظام آموزشی به گونه ای که پرورش دهنده خلاقیت و وکشف استعداد ها باشد ،استقلال علمی ، صنعتی  ، اقتصادی و همینطور امنیت کشور  ،تضمین می شود .  بر اساس نظر صاحب نظران آموزش وپرورش  ، نقش این نهاد صرفا انتقال دانش نیست ، بلکه وظیفه آن پرورش انسان توانمند ، خلاق ، کارآفرین و بر اساس نیاز روز جامعه می باشد .  . استعداد یابی و پرورش خلاقیت جوانان از وظایف اصلی نظام آموزش و پرورش است . آشنا کردن و آموزش علوم و فناوری های جدید و نوظهور مانند نانو تکنولوژی ، فناوری هسته ای ، سلول های بنیادی ، هوا فضا  و....  در توسعه همه جانبه کشور نقش اساسی دارد. .

 جهان امروز نیازمند استفاده از ابزارهای جدیدی برای ارتقای سطح زندگی بشر است و در حال تبدیل شدن به یک دهکده جهانی است و با شکسته شدن مرزها، بازارهای کوچک تبدیل به بازاری بزرگ با بازیگران بسیار و فضایی پیچیده می شود. با توجه به روند جهانی شدن و رشد روزافزون فضای رقابتی در جهان از یک سو، و رشد سریع تکنولوژیها ، نوآوریها و محصولات جدید از سوی دیگر، ضرورت نوآوری تکنولوژیک برای باقی ماندن در عرصه رقابت قابل درک است.. نانوتکنولوژی به عنوان دانشی جدید، با رشد بالا و حوزه های گسترده کاربردی می باشد. نانوفناوری که به فناوری مادون ریز( فوق العاده  ریز ) معروف است ، در بین فناوری های جدید وعالی ، در آینده ای نزدیک ، تمامی جنبه های زندگی بشر را   تحت تاثیرقرار خواهد داد . در آینده ای نه چندان دور، به کمک فناوری نانو، محصولات با خواص بهتر، مطلوب تر ، دوام بیشتر و هزینه تولید و نگهداری کمتری عرضه  خواهند شد.

هر چند در طول سه دهه  تلاش محققین ایرانی ،  اکنون رتبه  کشور در بین  سایر کشورها به حد مطلوبی رسیده است، اما رسیدن به اهداف فوق نیاز به سرمایه گذاری بیشتر در امر آموزش و پرورش و تلاش همه عناصر دخیل در امر تعلیم وتربیت ، اعم از اساتید ، معلمین و متخصصان  دارد .

 

 

/ 0 نظر / 20 بازدید